بازنشانی گذرواژه

Your search results
1397-06-03

جاذبه های تاریخی یزد

جاذبه های تاریخی یزد

ایران عزیزمان در کنار بهره مندی از بسیاری از مواهب طبیعی و چشم انداز های بی نظیر، از قلب تاریخ نیز یادگاری هایی را در خود دارد.
این سرزمین از گذشته هایی دور مامن امنی برای ساکنانش بوده و با تمام وجود هر کسی را که میهمان خاکش شده، با همه ی وجود پذیرفته است.
حالا این جلوه های تاریخی، دل از ساکنان خارج از این سرزمین نیز برده و حیرت همه را برانگیخته است. شگفتی های این آثار باعث شده تا روز به روز شاهد ثبت تعداد بیشتری از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو باشیم.

در این فهرست نامی به چشم می خورد که دیگر اشاره به یک اثر ندارد و مجموعه ای از آثار تاریخی را در قلب یک شهر شامل می شود.
یزد، نامی است که به عنوان نخستین شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، به این فهرست وارد شده و افتخاری برای همه ایرانیان محسوب می شود.
در گوشه گوشه ی این شهر می توان به نظاره تاریخ نشست و از غرق شدن در زیبایی های آن لذت برد. تکه تکه ی این شهر روایت هایی تاریخی را در وجود خود دارند اما مهر سکوت بر لبان خود زده و تنها با جلوه های سحرانگیز خود دلبری می کنند.

بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار عنوان گسترده‌ترین و اصولی ترین بافت تاریخ ایران را به خود اختصاص داده است و  به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور به شماره ۱۵۰۰۰ در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.
می خواهیم سری به این شهر بزنیم و جاذبه های تاریخی آن را با هم بشناسیم؛
شهری که در طول تاریخ القاب بسیاری را همچون شهر بادگیرها، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شهر شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت ، شهر آتش و آفتاب و … را یدک کشیده است که هر کدامشان یکی از ویژگی های بارز این شهر را به تصویر می کشند.
به یاد داشته باشید که این مطلب تنها فهرستی از جاذبه ها و اطلاعاتی مختصر در مورد آنها را به شما ارائه می دهد و در مطلبی جداگانه به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

1- میدان امیر چخماق

یکی از زیباترین جلوه های تاریخی شهر یزد که نماد آن نیز محسوب می شود، میدان امیرچخماق است.
که مجموعه ای از بناها در آن جای دارند. شاخص ترین این بناها تکیه ای با مناره های بلند است که به عنوان تنها قسمت اصیل میدان از آن یاد می شود.
این میدان، اثری از قرن نهم هجری و زمان حکومت تیموریان بر ایران می باشد و توسط امیر جلال‌الدین چخماق ساخته شده است.
وی که از  سرداران و امرای شاهرخ تیموری بود، پس از رسیدن به مقام حاکم یزد، با همکاری همسر خود، ستی فاطمه خاتون، مجموعه‌ای از بناها را در این منطقه بنیان نهاد تا موجبات آبادانی آن را فراهم آورد.

میدان امیرچخماق یا به قول ساکنان شهر یزد، میرچخماق یا میرچماق،
در طول زمان های مختلف یکی از میادین اصلی برای تجمع مردم یزد بوده و بعد از انقلاب نیز به مرکز تجمعات مردمی در راهپیمایی ها، تظاهرات ها، تشییع شهدا و علما و … تبدیل شده است.
به همین دلیل است که میدان امیرچخماق علاوه بر اینکه سمبل و نماد استان یزد می باشد به عنوان میدان حماسه های یزدی هاشناخته می شود.
نگران پیدا کردن این میدان تاریخی نباشید چرا که شهرت آن بسیار زیاد است و همه آن را می شناسند.

عکسی از میدان امیر چماق

2- باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد و شهرتی جهانی دارد.
عمارت این باغ بلندترین بادگیر جهان را برفراز خود دارد و از نظر معماری، بسیار ارزشمند می باشد.

این باغ یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی است که ۲۶۰ سال قدمت دارد و در وسعت ۶.۴ هکتاری خود، نشانه هایی از بهشت را جای داده است تا بیننده را به دنیایی دیگر ببرد.
یکی از نکات مهم در این باغ قرارگیری آن در منطقه ای کویری است در حالی که سبزی و طراوت خاصی را در خود دارد و جریان آب در آن تازگی خاصی را به فضا هدیه داده است.
درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج در همه جای این باغ به چشم می خورند و بوی گل‌های محمدی و سرخ به مشام می رسد و همین امر معجزه ای در میان آب و هوای خشک کویر به نظر می رسد.

عکسی از باغ دولت آباد

3- تنها آب انبار شش بادگیر جهان

در یزد بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد که ۱۸۰ سال پیش در دوره قاجاریه ساخته شده اند.
آب انبار شش بادگیر، نام یکی از آنهاست که نامش از تاریخ ۴ فروردین ۱۳۵۷ با شماره ی ثبت ۱۶۰۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
این آب انبار، همانگونه که از نامش برمی آید دارای شش بادگیر است که سه عدد از آنها از ابتدا وجود داشته و سه بادگیر دیگر بعدها به آن اضافه شده اند.
با کمی دقت می توان تفاوت سه بادگیر قدیمی با دیگر بادگیرهای آن را تشخیص داد و قدیمی و جدید بودن آنها را متوجه شد.

شش بادگیر این آب انبار به شکل ۸ وجهی ساخته شده اند تا با شرایط اقلیمی و جهت باد در این منطقه سازگار باشند.
این آب انبار بزرگ و پرحجم گنجایشی بالغ بر ۲۰۰۰ متر مکعب داشته و دو عدد شیر یا راه دسترسی به شیر آب انبار در آن تعبیه شده است که یکی برای استفاده مسلمین و دیگری برای استفاده اقلیت مذهبی زرتشتی می باشد.

آب انبار شش بادگیر یزد

4- آتشکده ورهرام | نگاهبان آتش ۱۵۰۰ ساله

آتشکده ورهرام که به آتشکده یزد و آتشکده بهرام نیز شهرت دارد.
محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است که متعلق به دوره پهلوی اول می باشد.
آتشی که درون این آتشکده می‌سوزد بیش از ۱۵۰۰ سال است که روشن مانده‌ و بازدیدکنندگان می توانند از پشت شیشه آن را ببینند.
این آتش شعله ای از آتش آتشکده کاریان در لارستان است که به عقدای یزد آورده شده و نزدیک به ۷۰۰ سال در آنجا روشن روشن بوده است.
سپس از عقدا به اردکان برده شده و نزدیک به ۳۰۰ سال نیز در اردکان شعله ور بوده تا اینکه به یزد منتقل می گردد. در ابتدا این آتش در خانه ی  یکی از موبدان بزرگ به نام موبد تیرانداز آذرگشسب نگهداری می‌ شود و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون آن منتقل می گردد.

ساختمان اصلی آتشکده حدود ۲۱ متر بالاتر از زمین و در میان حیاط بزرگی که پوشیده از سرو و کاج است، واقع شده است.
نگاره فروهر و سرستون‌های سنگی زیبایی منحصر به فردی را به این ساختمان بخشیده و انعکاس آنها در حوض روبروی این بنا جلوهی آن را دو چندان می کند.

عکسی از آتشکده ورهرام

منبع : کارناوال

دسته بندی: Holiday Ideas

پاسخ دهید